Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/jackpinespinnersandweavers.org/includes/menu.inc).

Problemy z płynnym mówieniem

Artykuły - strona główna

Naturalne jest, że każdy rodzić cieszy się nawet z najmniejszego sukcesu swojego dziecka, z każdej wysokiej oceny, zaliczonego egzaminu, trofea sportowego czy po prostu życzliwego gestu. Jednak w sytuacji najmłodszych pociech, radość i duma są wyraźnie większe, ponieważ wszystko dzieje się po raz pierwszy w życiu. Naturalnie nie chodzi o to w owym artykule, aby czytelnik po prostu przyjął do wiadomości jąkanie! Przecież naprawdę nie jest akurat tak, że będziemy musieli do końca swoich dni narzekać na jąkanie. Jak najbardziej jąkanie można pokonać - chociaż to pewnie jasne, iż w wielu przypadkach im człowiek starszy, tym trudniejszy jest ten cały proces. Jeżeli zauważymy u dziecka kłopoty z wysławianiem, w szczególności, gdy są one związane z emocjonowaniem się dziecka, należy poprosić o pomoc specjalistę. Logopeda lub neurologopeda ze znacznym doświadczeniem zapewne będzie dużym wsparciem i źródłem wiedzy.

Pomoże on zrozumieć przyczyny problemu w konkretnym przypadku, a co ważniejsze przedstawi metody leczenia. Terapia jąkania w wielu przypadkach pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty. Jeżeli mowa o specjaliście w swojej dziedzinie, takim jak dobry logopeda Warszawa (sprawdź na przykład: http://www.szerszenska.com/akcja/kim_jestem) może zagwarantować znakomitą opiekę. Rodzice zadowoleni są stuprocentowo ze sposobu, w jaki prowadzona jest terapia z dziećmi. Robią wszystko, co tylko w ich mocy, by wyszukiwać właściwe dla każdego rozwiązania. Dzięki dużemu doświadczeniu oraz prawdziwej pasji naszych ekspertów znaleźć można odpowiednią drogę prowadzenia ćwiczeń.

Muszą być one w pełni dostosowane zarówno do wieku uczestnika, jak i do zaawansowania jego jąkania. Powstało dużo technik terapii jąkania. Najbardziej rozpowszechnione metody klasyczne zawierają takie postępowanie jak praca nad rozpoznaniem i usunięciem przyczyn strachu, ćwiczenia rozluźniające, ćwiczenia panowania nad wymową przy zastosowaniu wolniejszego tempa czy wyśpiewywania. Dającą dobre wyniki metodą jest lekko kontrowersyjna metoda Trwałej Normalizacji Mowy Lilii Ariutiunian. Polega ona na uporządkowaniu przebiegu mówienia poprzez wykorzystanie ręki dominującej i pokonywaniu lęków.
dziewczynka na zjeżdzalni
Author: Shannon
Source: http://www.flickr.com
Początkowe kroki, pierwszy ząbek, pierwsze słowa. Każdy rozdział w życiu pociechy dostarczamnóstwo radości rodzicom, którzy pilnują aby ich pociechy rozwijały się odpowiednio i miały udany start w dojrzałe życie.

Jednak nie zawsze wszystko dzieje się tak, jakbyśmy chcieli. Bez wątpienia, dzieci wykazują zmniejszoną odporność organizmu, skutkiem czego ich podatność na wszelakie choroby jest względnie wysoka. Nagminne katary, bóle głowy, kaszel, zapalenie płuc, to tylko wybrane przykłady z załego szeregu zaburzeń, które dotykają najmłodszych. Jednak bardzo często zdarza się tak, że posiadają one schorzenia, które widoczne są już w pierwszych latach życia. Przykładem takiego zwyrodnienia, które w znacznym stopniu utrudnia porozumiewanie się jest tak zwane jąkanie. Jest to charakterystyczne zaburzenie wymowy, które charakteryzuje się zarówno systematycznymi powtórzeniami, przedłużeniami sylab, oraz regularnymi pauzami w trakcie wypowiedzi.

Jego przyczyna może być różnorodna. Należy zaobserwować podczas jakich sytuacji ma miejsce opisywane zaburzenie, czy jest to związane ze stanem psychologicznym danej osoby czy jest to na przykład reakcja na strach w tracie konkretnych sytuacji. Należy mieć na uwadze, że ta przypadłość może powodować trwałe zmiany w psychice dziecka. Może nasiląć lęk przed brakiem akceptacji ze strony rówieśników a także pogłębić obawy przed wypowiadaniem się. Dlatego bardzo ważne jest podjęcie działań leczenia jąkania. Dzięki szybkiej reakcji i właściwym sposobem leczenia możliwe będzie całkowite zniwelowanie problemu. W tej sytuacji do najważniejszych zadań rodziców należy bezzwłoczna konsultacja z lekarzem rodzinnym, który skieruje dziecko do odpowiedniego specjalisty. Według danych najszerszy wachlarz ośrodków zajmujących się danym schorzeniem usytuowanych jest w stolicy, dlatego właśnie tam warto poszukać odpowiedniego logopedy. Wystarczy poprosić o opinię lekarza rodzinnego lub wpisać w przeglądarkę internetową hasło „dobry logopeda warszawa” i poczytać opinię na temat wyszczególnionych specjalistów. Niestety znaczna część przyjmuje we własnych prywatnych gabinetach, a leczenie jest kosztowne, jednak miejmy na uwadze to, że warto przeznaczyć każdą kwotę aby nasze dziecko było zdrowe i szczęśliwe.