Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/jackpinespinnersandweavers.org/includes/menu.inc).

Do jakiego fachowca powinniśmy się wybrać, gdy mamy kłopot z psychiką? Do psychologa czy psychiatry? Od czego to zależy?

Artykuły - strona główna

Gdy odczuwamy, że nasze życie wymyka się spod kontroli, kiedy nie jesteśmy w stanie już dłużej kontrolować swoich emocji, kiedy wszystko zdaje się gorsze, i coraz bardziej beznadziejne - na pewno dobrze wtedy odwiedzić lekarza.


Lecz jakiego typu specjalista będzie dla nas bardziej odpowiedni? Psychiatra a może psycholog?

Niestety, niezmiennie panuje stereotyp, jaki mówi, że trzeba być faktycznie nienormalnym, by chodzić do psychologa, a co więcej do psychiatry. Samo wypowiedzenie słowa “psychiatra” przy niektórych osobach może spowodować, że zaczyna się kłopotliwa cisza. Szczególnie w mniejszych ośrodkach miejskich, jak Mińsk Mazowiecki, pokutuje tego typu przekonanie. To faktycznie błędne myślenie. Tego typu osoby nie dostrzegają tego, iż człowiek nie jest złożony tylko z ciała - skóry, kości i mięśni, lecz również z psychiki, jaka ma ogromny wpływ na nasze życie. Fachowe porady znajdziesz na stronie .

Niektórzy ludzie, jak już odważą się pójść do specjalisty, nie wiedzą do końca, czy bardziej odpowiedni będzie psycholog czy psychiatra? Psychiatra ma przygotowanie typowo medyczne, więc skończył studia medyczne, może wypisywać recepty na różne lekarstwa, np. na leki na nerwicę. Wielu tego rodzaju fachowców jest również psychoterapeutami. Psycholog natomiast to osoba, która skończyła studia z psychologii, bardzo często przyjmuje swoich pacjentów w takich miejscach, jak poradnia SELF - (psycholog małżeński wrocław) psychologiczna. Nie może wypisywać recept na leki.


Grupa podczas terapii
Author: Nantes
Source: http://www.nantes.pl
Najlepszą wiedzę na temat tego, jak funkcjonuje psychika człowieka mają szczególnie psychologowie kliniczni, ponieważ znają oni funkcjonujące psychopatologie, to jak powstają nerwice, psychozy oraz depresje. Jeżeli można coś zasugerować, to z pewnością na początek lepiej skorzystać z usług psychologa.

Może się bowiem zdarzyć tak, że będziemy uczęszczać do psychiatry, jaki z ochotą będzie nam przepisywać leki, po pewnym czasie natomiast się od nich uzależnimy. To niebezpieczne i lepiej tego unikać. Psycholog nie wydaje recept, więc możemy być pewni, iż terapia będzie bez jakichś innych wspomagaczy, na czym na pewno zyska nasze zdrowie.

Pamiętaj o tym, że można przejrzeć następne ciekawe wątki - wystarczy zaledwie na stronie wejść w umieszczony tam link.

Na koniec też powinniśmy dodać, że zdecydowanie nie można wstydzić się czy obawiać wizyty u psychiatry lub psychologa. Miejmy na uwadze, że to zwyczajny lekarz. Specjalistę znajdziesz na