Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/jackpinespinnersandweavers.org/includes/menu.inc).

Jakie istnieją typy protez zębowych oraz kiedy się je stosuje?

Artykuły - strona główna

Protezy wykorzystuje się wtedy, gdy w szczęce czy w żuchwie brakuje kilku zębów, jednak też w przypadku zupełnego bezzębia. Bywa tak, że mimo wysiłku, sztuczne uzębienie jest wymagane.


Nim dobierzesz protezę zębową, poznaj możliwości, które daje technika protetyczna.
Możliwości jest bowiem kilka, przy czym rodzaj wybranej protezy jest zależny od liczby zębów własnych i od wielkości budżetu. Protezy zębowe stosuje się wtedy, kiedy w żuchwie lub w szczęce istnieje całkowite bezzębie. Nowoczesne technologie powodują, że sztuczne zęby czy też szczęki trudno jest odróżnić od prawdziwych zębów. Każdy brak zębów musi zostać natychmiast uzupełniony, ponieważ powoduje różne zaburzenia. Zęby znajdujące się obok luki zaczynają się przemieszczać, a przeciwne - odsuwać. Może dojść także do przeciążenia i rozchwiania poszczególnych zębów, dolegliwości szczęki czy dysfunkcji w funkcjonowaniu stawów żuchwowych.


Lekarstwo
Author: Global Panorama
Source: http://www.flickr.com


preparaty
Author: Philippe Put
Source: http://www.flickr.com


Obluzowane uzębienie jest w większym stopniu podatne na przeróżne choroby przyzębia, szybciej też ulegają uszkodzeniom lub mogą wypadać. Niepełny zgryz, oprócz wad w wymowie, skutkuje niedokładnym rozdrabnianiem pokarmu, co z kolei może powodować zaburzenia z trawieniem. Najmniej skomplikowane protezy zębowe to tzw. wkłady koronowe (a zatem korony zębowe), których zadaniem jest odtwarzać część koronową zęba oraz dezynfekcja nadtlenkiem wodoru w pewnych okolicznościach są w stanie zastępować tradycyjną plombę. Kształt i kolor zęba ulepszają z kolei licówki. Te bardzo cienkie nakładki przyklejane do jego zewnętrznej płaszczyzny, to również rodzaj stałej protezy zębowej.
Odmiennym jej rodzajem jest korona mocowana na wygładzony ząb lub na wkład koronowo-korzeniowy. Stała proteza zębowa to także most protetyczny, który może uzupełnić brak jednego lub kilku zębów.