Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/jackpinespinnersandweavers.org/includes/menu.inc).

Jakiego rodzaju dolegliwości możemy zdiagnozować przez badanie moczu oraz co oznacza białko w moczu?

Artykuły - strona główna

Jest to fundamentalne badanie, które dostarcza danych o działaniu samych nerek, ale także o pracy innych organów tego typu jak wątroba albo trzustka. Zezwala także stwierdzić, czy w drogach moczowych nie posiadamy stanu zapalnego.


Warzywa
Author: Rick Ligthelm
Source: http://www.flickr.com
Badanie moczu opiera się na sprawdzeniu jego kwasowości oraz obecności białka, bilirubiny oraz glukozy. Obecność białka w moczu może wskazywać na dolegliwości nerek. Może również wskazywać na stan zapalny układu moczowego albo niewydolność krążenia. Jeżeli białko pojawi się w moczu ciężarnej kobiety, w takiej sytuacji może być to znak stanu przedrzucawkowego. Obecność bilirubiny w moczu może świadczyć o mechanicznej żółtaczce albo o marskości wątroby. Obecność glukozy może stwierdzać cukrzycę lub zakażenie układu moczowego. Odwirowanie moczu pozwala oddzielić części stałe od płynu. W osadzie moczu badana jest obecność krwinek białych i bakterii, lecz także krwinek czerwonych, nabłonków oraz innych nieprawidłowych form komórkowych, które wskazują na dolegliwości nerek. Jeżeli w moczu są zarazki, to w takiej sytuacji powinien być zrobiony posiew moczu.


Żeby badanie (sprawdź jak wykonać badanie dna) moczu było najbardziej miarodajne, dzień przed jego pobraniem trzeba wciąż przyjmować zalecone leki. Nie należy spożywać alkoholu i znacznych ilości kawy oraz herbaty. Nie wolno także żuć gumy i korzystać z preparatów, które odświeżają oddech. Trzeba także stronić od jedzenia buraków, jagód i znacznych ilości marchewki, gdyż te warzywa mogłyby posiadać wpływ na zmianę barwy moczu. Należy również stronić od wykonywania bardziej znaczącego fizycznego wysiłku. Próbka moczu pobierana jest do specjalnego zbiorniczka, który moglibyśmy nabyć w aptece.


Przed oddaniem próbki moczu do zbiorniczka, trzeba umyć dłonie oraz dokładnie podmyć obszary ujścia cewki moczowej. Nie należy dotykać wewnętrznej strony pojemniczka. Do badania wykorzystywany jest poranny mocz ze strumienia środkowego.