Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/jackpinespinnersandweavers.org/includes/menu.inc).

W zaburzeniach mowy takich jak jąkanie niezbędna jest odpowiednia terapia u specjalisty

Artykuły - strona główna

Dziecko
Author: Alexander Lyubavin
Source: http://www.flickr.com
Nie wszystkie pauzy i zakłócenia przepływu słownego wyrażania można zaklasyfikować jako jąkanie. Poza rytmicznymi oraz bezwiednymi powtórzeniami dźwięków mogą do tego dołączyć także bezdźwięczne bloki i przedłużenia dźwięków - przeważnie samogłosek. Jąkanie może być: rozwojowe bądź nabyte. Rozwojowe ma przeważnie swój początek we wczesnym dzieciństwie. Z kolei jąkanie nabyte to rzadkość. Może być wynikiem np.

mocnego urazu głowy, bądź też zażywania narkotyków. Specjalista taki jak dobry logopeda (tutaj - szerszenska.com) przyjmujący swych pacjentów w stolicy to niesamowicie renomowany ekspert w swej branży. Jego duże doświadczenie przekłada się w niezwykłym stopniu na jakość świadczonych usług. Prędkie określanie problemu to klucz do sukcesu warszawskiego specjalisty. Stawiając na fachowca, chcemy stawiać na najlepszego i bardzo doświadczonego eksperta, by dziecko szybko pozbyło się, i to raz na zawsze, tej nieprzyjemnej przypadłości. Największym kłopotem dla osób jąkających, są powtórzenia.

Bywa, że bloki oraz przeciąganie dochodzą nieco później. Ich celem jest często zamaskowanie powtórzeń. Nasilenie może mieć różne powody. Z pewnością potęguje je lęk.
Dzieci
Author: Felix Padrosa Photography
Source: http://www.flickr.com
Dziecko zawsze ma swoje tempo rozwoju. Niektóre zaczynają mówić bez problemu, inne w pewnym sensie wstydzą się mówić.

Pomiędzy 4 a 8 rokiem życia może się zdarzyć, że dzieci zaczynają się jąkać. To zwykle połykanie sylab, znakiem jest zacinanie się. Czasami to tylko chwilowe problemy i szybko ucichną, dlatego taki problem określany jest jąkaniem rozwojowym. Za całą pewnością w tych najtrudniejszych sytuacjach zaburzenie artykulacji może zmienić się w prawdziwy horror. Chorujący odczuwa nacisk i próżnię w klatce piersiowej, a słowa, pomimo trudu, nie dadzą się wypowiedzieć. Później mogą pojawić się tiki, skurcze mięśni twarzy, które dodają kolejnych stresów, bardziej komplikując chorobę.

Konieczna jest specjalistyczna terapia i sprawdzony neurologopeda. Może się zdarzyć, iż osoba która się jąka zacznie odczuwać lęk przed mówieniem. Osoby takie szybciej się zestresują, odczuwają zakłopotanie, wstyd, frustrację, strach, gniew, winę i mają niską samoocenę. Klasyczne ćwiczenia na jąkanie pozwalają rozluźnić aparat mowy. To najczęściej dmuchanie baloników, dokładne wymawianie głosek przed lustrem. Niezbędna jest terapia z psychologiem. Jąkający mogą mieć problem z codziennymi czynnościami takimi jak odebranie telefonu, zakupy, a każda porażka pogłębia problem. Bardzo ważne jest to , by nabrać dystansu i nie myśleć o jąkaniu. Zwalczenie stresu to początek spokojnej rozmowy.