Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/jackpinespinnersandweavers.org/includes/menu.inc).

Lekarz nie gryzie!

Artykuły - strona główna

choroby psychiczne
Author: Benjamin Watson
Source: http://www.flickr.com
Homo sapiens jest istotą wyjątkową w naturze. Parę cech ludzkiego gatunku może o tym świadczyć, m.in.: wyprostowana postawa, stosowanie narzędzi, jednak najbardziej unikalną cechą człowieczą jest mowa - niezmiernie skomplikowany system symboli i zasad służących komunikacji, przekazywaniu emocji czy wymianie informacji. Nie jest to system jednorodny, każda z grup narodowościowych ma swój system zasad, a czasami i symboli. Mowy uczymy się jako malutkie dzieciaczki, od otoczenia. Bywa jednak, że w wyniku różnych błędów, wadliwych nawyków lub indywidualnych cech, mały człowiek niepoprawnie mówi, przez co może mieć problemy z komunikowaniem się z otoczeniem.

Może to powodować poważne kłopoty w przedszkolu. Aby temu zaradzić konieczna bywa wizyta u specjalisty, który rozpozna problem, i dzięki stosownie dobranym ćwiczeniom skoryguje ewentualne niedoskonałości. W ów sposób możemy w dużej mierze poprawić komfort malucha, chociażby przez to, iż nie narazimy dziecka na przykre reakcje rówieśników, co jest bardzo ważne. Zaniedbane defekty wymowy mogą powodować niemożność należytego komunikowania się z otoczeniem, co można ocenić za rodzaj niepełnosprawności na równi z utratą widzenia lub słuchu. Najbardziej krzywdzeni przez mentalność polską są panowie. Nigdy nie umrze chyba koszmarny stereotyp, który autorytatywnie stwierdza, iż mężczyźni nie płaczą.

Ponadto wszelkie objawy kłopotów z umysłem są zwykle oceniane jako „babskie”. Abstrahując od idiotycznych stereotypów powiązanych z źle rozumianą męskością, warto dodać, że olewanie problemów z umysłem jest uniwersalne. Najlepszym przykładem na takie zjawisko jest depresja. Pomoc psychologa jest potrzebna w rozmaitych sytuacjach. Jednym z niestety nierzadko spotykanych przypadków jest porada dla osób, które przeszły jakieś traumatyczne doświadczenie.

Może to być na przykład wypadek drogowy, katastrofa czy utrata dobytku w czasie kataklizmów. Tego rodzaju przypadki bardzo często także wiążą się ze śmiercią bliskiej osoby pacjenta. Psychoterapeuta z użyciem profesjonalnych sposobów spróbuje pomóc danej osobie wyjść z traumy i zacząć normalnie żyć. Nierzadko jest to zadanie skomplikowane, i zazwyczaj wymagające długiego czasu. Czasem po napisaniu w wyszukiwarce logopeda Poznań, możemy spotkać ofertę edukacyjną skierowaną do przedszkoli jak też pierwszych klas szkoły podstawowej w zakresie czystego wysławiania się.

W zakres tych zajęć wchodzą zabawy językowe nauczające dzieci wyraźnej wymowy. Oczywiście nie jedynie dzieci miewają problemy z wymową. Dużą grupą pacjentów bywają osoby dorosłe po przebytych wylewach, na skutek których została osłabiona sprawność mówienia. W tychże wypadkach leczenie polega między innymi na ćwiczeniu mięśni aparatu mowy. Stosowane są także najnowocześniejsze metody stymulacji mózgu, takie jak stymulacja komputerowa. Dodatkowe informacje=>aby dbać rozwój