Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/jackpinespinnersandweavers.org/includes/menu.inc).

Wady wymowy i jąkanie się u najmłodszych

Artykuły - strona główna

W 2011 w kinach święcił triumfy film „Jak zostać królem”, który dochrapał się paru Oscarów i ogromnego uznania na całym globie. Opowiadał on losy króla Jerzego VI, posiadającego uciążliwą wadę wymowy. Bojąc się mówić przed tłumem swych obywateli, monarcha zdecydował zatrudnić logopedę. terapia jąkania zakończyła się sukcesem i monarsze udało się ograniczyć nieznośne jąkanie. W internecie znaleźć można dużo bardzo pozytywnych opinii na temat możliwości terapeutycznych, kiedy chodzi o jąkanie się.

Eksperta takiego jak dobry logopeda Warszawa rekomenduje z pełnym przekonaniem. Doświadczenie ekspertów oraz właściwe podejście do każdego przypadku osobno udowadnia, na jak wiele stać obecnie ekspertów. Zwalczanie jąkania się jest żmudną pracą, lecz nie jest ona niewykonalna. Niemało pracy musi włożyć zarówno logopeda, jak i poddający się terapii, aby efekty były spektakularne. Do pierwszej grupy zalicza się analiza jąkania, czyli wykorzystanie nagrań osoby jąkającej, by poznała dobrze swoją ułomność i starała się ją zwalczać.

Kolejny sposób to metoda cienia, gdzie pacjent stara się naśladować sposób wysławiania się terapeuty, powtarzając za nim wyczytywane słowa. Bardziej złożona jest metoda Frazera, w której badacz wypisał wskazówki dla jąkających się, mogące po długim czasie stosowania zlikwidować wadę. Ostatnią techniką z tej kategorii jest metoda Froeschelsa, radząca pacjentowi, by zuł podczas rozmowy i starał się o przeżuwaniu myśleć, co ma wspomagać skupienie na mowie. Dziecko zawsze rozwija się w swoim własnym tempie. Niektóre zaczynają mówić bardzo szybko, inne nie mogę przekroczyć tej bariery.

Pomiędzy 4 a 8 rokiem życia bywa, że dzieci zaczynają się jąkać. To bardzo często połykanie lub powtarzanie sylab, znamienne jest też częste zacinanie się. Czasami to tylko chwilowe trudności i po chwili się kończą, dlatego też ten kłopot nazywa się jąkaniem rozwojowym. Za całą pewnością w tych najbardziej skomplikowanych sytuacjach zaburzenie artykulacji może zmienić się w osobistą tragedię. Chory czuje nacisk i brak tlenu w klatce piersiowej, a słowa, pomimo walki, nie dadzą się wypowiedzieć.

Pojawić się mogą także tiki, skurcze mięśni twarzy, które są źródłem następnych stresów, dodatkowo komplikując chorobę. Wyjściem jest jest przemyślana terapia i dobry logopeda Anna Szerszeńska ze stolicy. W ostatniej grupie znajduje się trening negatywny, czyli wielokrotne symulowanie jąkania, które po jakimś czasie pozwoli je zwalczyć. leczenie jąkania to także różnego typu leki uspokajające i rozluźniające, ale efekt jest chwilowy. Mocno kwestionowaną metodą jest hipnoterapia. Nieprzekonani jeszcze mogą być wdzięczni użytkownikom internetu, co tak często i chętnie zamieszczają w intenecie znaczne rekomendacje odnośnie fachowości poszczególnych terapeutów. Wybór różnego rodzaju form terapii jest nieograniczony, lecz warto zwrócić uwagę na to, co twierdzą klienci. Eksperta takiego jak dobry logopeda Warszawa (http://szerszenska.com/) rekomenduje wszystkim, dlatego wskazane jest wziąć pod lupę szczegółowe oceny w internecie.