Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/jackpinespinnersandweavers.org/includes/menu.inc).

Jak możemy zadbać o swoje dziecko?

Artykuły - strona główna

Author: timsamoff
Nie wszystkie pauzy i zakłócenia przepływu słownego wyrażania można zaklasyfikować jako jąkanie. Oprócz rytmicznych i bezwiednych powtórzeń dźwięków mogą do tego dojść także bezdźwięczne blokady mowy oraz przedłużenia dźwięków - przeważnie samogłosek. Jąkanie może być: rozwojowe lub nabyte. Rozwojowe zapoczątkowane jest przeważnie we wczesnym dzieciństwie. Natomiast jąkanie nabyte to rzadkość. Może być ono wynikiem np.

mocnego urazu głowy, czy zażywania narkotyków. Jednym z powodów jąkania jest tzw. jąkanie rozwojowe związane z naturalną niepłynnością w mówieniu uczącego się mówić dziecka. Usiłuje ono w takiej sytuacji wyrazić słowami swoje myśli szybciej niż fizycznie jest w stanie. Czynnikami sprzyjającymi jąkaniu mogą być też problemy neurologiczne. Przyczyna jąkania może także tkwić w czynnikach środowiskowych jak przeżycia intensywnie stresujące w młodym wieku (np.

bolesna szczepionka) czy szkodliwe reagowanie na symptomy niepłynności fizjologicznej. Częste upominanie dziecka czy omawianie problemu dziecka w jego obecności może być przyczyną pogłębienia jąkania. A więc młodzi niejako w jakimś stopniu płacą za błędy starszych ludzi. Jednak być może skupmy się na mniejszych dzieciach, w szczególności, że artykuł nie będzie zbyt długi... Weźmy chociażby w rachubę jąkanie dziecka - należy mieć na uwadze, iż z jąkaniem można walczyć. Ostatnio coraz powszechniejsze są najróżniejsze terapie, dzięki którym dosłownie każde dziecko jest w stanie nareszcie zażegnać swoje problemy z jąkaniem.

Szczególnie, że kiedy dziecko pójdzie do przedszkola oraz szkoły, może miewać spore kompleksy dotyczące swojej przypadłości. Trudno móc zrozumieć tych rodziców, którzy niejako zapominają o konieczności walki z jąkaniem. Największym kłopotem dla osób jąkających, który zawstydza i onieśmiela są powtórzenia. Czasami bloki oraz przedłużenia pojawiają się później. Powstają w celu ukrycia powtórzeń. Przyczyny nasilenia jąkania mogą być różne.

Na pewno potęguje je lęk. Jeżeli spostrzeżemy u dziecka kłopoty z wysławianiem, szczególnie, gdy są one związane z emocjonowaniem się dziecka, warto poprosić o pomoc specjalistę. Logopeda lub neurologopeda z dużym doświadczeniem na pewno będzie bezcennym wsparciem i źródłem wiedzy. Pomoże on uświadomić przyczyny problemu w konkretnej sytuacji, a co ważniejsze wybierze metody leczenia. Terapia jąkania w znacznej ilości przypadków pozwala osiągnąć pożądane efekty. Specjaliści twierdzą, że trzeba walczyć z jąkaniem już od najmłodszych lat - nawet można dostrzec jąkanie się pięciolatka, pewnie nikomu nie trzeba mówić, iż nasze dziecko będzie lepiej się rozwijać, jeżeli nie będzie się jąkało. Wiele o jąkaniu można przeczytać na forach internetowych, są nawet wyspecjalizowane strony internetowe, które w 100% traktują o tej chorobie.
I dobrze - przecież nie tak dawno temu terapia jąkania nie była w naszym kraju zbyt rozpowszechniona. To bardzo dobrze, że jąkanie u dzieci jest teraz coraz powszechniej poruszanym tematem...