Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/jackpinespinnersandweavers.org/includes/menu.inc).

W jaki sposób zorganizować i spędzić wartościowe wakacje za niską cenę?

Artykuły - strona główna

wakacje na plaży
Author: steven milne
Source: http://www.flickr.com
Mimo wszystko znacznie więcej młodych ludzi stara się wyrwać spod tego tradycyjnego przeżywania świąt, a co się z tym wiąże, coraz częściej myślą oni o możliwości wyjazdu w inne miejsce, gdzie nie będą zmuszeni godzinami wystawać przy garnkach, aby potem mieć szansę tymi potrawami obdzielić całą familię. Mazury i Warmia przyciągają nie jedynie wielbicieli sportów wodnych, ale też miłośników narciarstwa. Mogą oni skorzystać z wyciągów narciarskich w Gołdapi, Mrągowie i Lidzbarku Warmińskim. Znacznie częściej okazuje się, iż wolą oni przeżywać Boże Narodzenie nad morzem (sprawdź wolne miejsca - oferta świąt nad morzem), gdzie zamiast sporego siedzenia przy stole, mogą zamówić odpowiednią kolację spełniającą wigilijne założenia, a po jej zjedzeniu mają szansę iść na spory spacer brzegiem morza.

Co więcej mają wówczas pewność, iż naprawdę w święta odpoczną, a nie będą zalatani jak ciągle podczas obsługiwania familii. Stolicą województwa warmińsko – mazurskiego jest Olsztyn. Nazywany jest nieraz „miastem na jeziorach”, ponieważ w jego granicach administracyjnych leży piętnaście jezior. Do najistotniejszych atrakcji Olsztyna można zaliczyć: Obserwatorium Astronomiczne, zamek kapituły warmińskiej z Muzeum Warmii i Mazur, XIV-wieczna gotycka katedra św. Jakuba i Wysoka Brama.

W sezonie Olsztyn staje się istotnym ośrodkiem kulturalnym dzięki odbywającego się tutaj Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Na obszarze Warmii i Mazur znajduje się mnóstwo innych cudownych ośrodków turystyczno – wypoczynkowych oraz miejscowości z cennymi zabytkami. Za turystyczną stolicę regionu uważa się Mikołajki. Każdego, kto wypoczywa w Mikołajkach, urzekają nastrojowe uliczki obsadzone domkami rybackimi oraz marina. Życie towarzyskie toczy się tutaj przede wszystkim na deptaku rozciągającym się wzdłuż Jeziora Mikołajskiego.

W sezonie w Mikołajkach są organizowane regaty, a także pływający „Festiwal Szantowy Wioski Rybackiej”. Nie jest to jednakże jedyne miejsce, gdzie odbywają się wystrzałowe, letnie festiwale muzyczne. Należy udać się także do Giżycka na festiwal piosenki żeglarskiej „Szanty w Giżycku” oraz na Wakacyjny Piknik Country w Mrągowie. W rejonie warmińsko - mazurskim swą obecność wyraźnie zaznaczyli Krzyżacy, zostawiając po sobie zamki obronne. Szczególnie warte zwiedzenia są twierdze w Rynie i Kętrzynie.

Bardzo dużą atrakcją historyczną są też grunwaldzkie pola, gdzie w 1914 r. wojska polsko – litewskie pod wodzą Jagiełły, odniosły widowiskowe zwycięstwo nad wojskiem Zakonu Krzyżaków. Każdego roku, piętnastego lipca przygotowywana jest tu inscenizacja wielkiej bitwy, na którą przybywają bractwa rycerskie z całego starego kontynentu i niezliczone zastępy widzów. Entuzjastów dziejów Drugiej Wojny Światowej na sto procent zaciekawi wizyta w Gierłoży, gdzie położony jest Wilczy Szaniec – tajna kwatera Adolfa Hitlera. Pośród zabytków sakralnych trzeba wyróżnić kościół w Grywałdzie, dawną cerkiew grekokatolicką w Jaworkach z 1798 roku i drewnianą cerkiew w Powroźniku.

Uwagę przyciągają też zabytkowe, drewniane kościoły: w Dębnie z XV w. , Łopusznej z XV w. gdzie znajduje się niezwykle cenny tryptyk oraz Trybsze w którym na jednej ze ścian namalowano scenę Sądu Ostatecznego uważaną za najstarszą, zachowaną namalowaną panoramę Tatr. Należy udać się też na słowacką stronę Pienin, gdzie wznosi się cudowny, XIV-wieczny kompleks klasztorny kartuzów w Czerwonym Klasztorze (obecnie pod opieką kamedułów) oraz zamek w Starej Lubovli.