Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/jackpinespinnersandweavers.org/includes/menu.inc).

Krótkowzroczność chorobą cywilizacyjną

Artykuły - strona główna

Wady narządu wzroku to jedne z najbardziej powszechnych schorzeń cywilizacyjnych. Nie jesteśmy co prawda jeszcze społecznością okularników, jednak wiemy iż schorzenia oka stają się chorobą cywilizacyjną. Powodem tego jest to, iż - powiedziawszy bez ogródek - katujemy nasz wzrok pracą do jakiej nie jest on przystosowany. Oczywiste jest iż długa praca przy pececie może źle wpłynąć na nasz wzrok.

Badanie wzroku
Author: US Army Africa
Source: http://www.flickr.com
Analizy statystyczne zrealizowane w przeciągu ostatnich 10-ciu lat pokazują, że utrapieniem - zwłaszcza u młodzieży - stanie się krótkowzroczność. Powodem jest fakt, że nasz wzrok przystosowany jest do spoglądania w dal. Ewolucja nasz wzrok przygotowała do patrzenia w dal - niebezpieczeństwo zwykle przychodziło zza horyzontu, tymczasem dzisiaj zmuszamy nasze oko do wpatrywania się w obrazy stosunkowo blisko umiejscowione. Zauważono, że zaprzestajemy mrugać co ma ujemny wpływ na nawilżanie oka a tym samym - dalsze psucie się wzroku. Kuracja krótkowzroczności odbywa się poprzez wkładanie adekwatnie dobranych szkieł.

Niespodziewanie rozwój w obszarze optyki soczewki (oferty acuvae soczewek) kontaktowej spowodował odkrycie innowacyjnej metody kuracji tegoż schorzenia. Zauważono, że noszenie soczewek kontaktowych poprawia u krótkowidzów z niedużą wadą wzrok po zdjęciu szkieł. Metoda terapii wzroku oparta na wspomnianym zjawisku to (ortokorekcja). Żeby była ona efektywna niezbędne było odkrycie tworzyw na soczewki (sprawdź soczewki dwutygodniowe) jakie pozwalałyby na noszenie kontaktów przez cała dobę przez określony czas.

Najprościej tłumacząc ortokorekcja polega na formowaniu poprzez szkło kontaktowe gałki oczu w pożądany sposób. Wspomniana rehabilitacja wzroku - jak wszelkie sposoby terapii - wymagają lat. Terapia jest jednak względnie skuteczna a co ważne nie wymaga ingerencji chirurga w tak wrażliwy organ jakim jest ludzkie oko.

Kolejny z nadmienionych problemów to niedostateczne nawilżenie oczu. Można sobie z tym kłopotem dać radę kupując w aptece krople do oczu, tak zwane sztuczne łzy. To roztwór występujący naturalnie w naszym oku wytworzony syntetycznie. Jego aplikowanie nie tylko polepszy nam komfort widzenia lecz też zlikwiduje nieprzyjemne wrażenia takie jak pieczenie oczu.