Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/jackpinespinnersandweavers.org/includes/menu.inc).

Hipoterapia, czyli skuteczna forma leczenia osób w różnym wieku

Artykuły - strona główna

Rodzice , których dzieci są niepełnosprawne poszukują najróżniejszych możliwości terapii. Jedną z metod, które mają szerokie grono zwolenników jest hipoterapia. Na czym polega ta forma terapii? Czy naprawdę jest jedną z bardziej skutecznych metod rehabilitacji dzieci? Czy jest to tylko metoda dla dzieci?


Hipoterapia to rodzaj terapii, w której rolę terapeuty czy raczej pomocnika terapeuty pełni koń. Pozytywne oddziaływanie konia na osoby , które cierpią na różne choroby zauważyli już mieszkańcy starożytnej Grecji i Rzymu. Metoda ta do wykorzystywanej obecnie medycyny trafiła jednak dopiero w XX wieku.
Koń na pastwisku
Author: burlan marius
Source: http://www.flickr.com
Hipoterapia jest obecnie bardzo popularną, przynoszącą wyjątkowo dobre efekty metodą rehabilitacji niepełnosprawnych ruchowo i umysłowo dorosłych, młodzieży i dzieci. Hipoterapii nie może prowadzić osoba nie posiadająca do tego uprawnień. Nie może też być stosowana bez wyraźnego wskazania lekarza. Dzięki tej metodzie naprawdę duża grupa osób odzyskuje nie tylko sprawność ruchową, ale także psychiczną. Do terapii metodą hipoterapii wykorzystywane są tylko nadzwyczaj łagodne konie. Nie mogą to być konie zbyt młode, raczej stawia się na starsze. W Polsce najczęściej wykorzystywanymi końmi podczas hipoterapii są konie rasy huculskiej.


hipoterapia
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Biorąc udział w zajęciach z hipoterapii, można naprawić postawę ciała. U osób , które poddane zostały tej formie terapii następuje poprawa napięcia mięśni, dochodzi do poprawy także koordynacji ruchowej . Po hipoterapii jej uczestnicy łatwiej nawiązują kontakty społeczne odkryj więcej w stadninie. Jest to forma terapii wyjątkowo polecana do pracy z dziećmi , które cierpią na autyzm lub zespół Downa. W przypadku dzieci ciepiących na autyzm efekty hipoterapii są naprawdę dobre, choć trzeba na nie czekać nieraz naprawdę długo. Hipoterapię można polecić także rodzicom , których dzieci borykają się z porażeniem mózgowym. W wielu przypadkach korzystne oddziaływanie uwidacznia się już po kilku tygodniach terapii. Na terapię dzieci chodzą na ogół raz w tygodniu. Oczywiście nie ma przeciwwskazań, aby uczestniczyły w zajęciach częściej. Poważnym ograniczeniem może być tutaj tylko sytuacja finansowa rodziców – półgodzinne zajęcia to wydatek około dwudziestu złotych. Dużej części rodziców na to po prostu nie stać.