Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/jackpinespinnersandweavers.org/includes/menu.inc).

Po co nam migdałki?

Artykuły - strona główna

Migdałki u dorosłych – bóle gardła i inne uciążliwości związane z przerostem migdałków, a także przypuszczalną nieodzowność ich usunięcia, kojarzymy przede wszystkim z dziećmi.


Niemniej jednak tenże kłopot laryngologiczny dotyczy osób w każdym wieku.


papieros
Author: DER-MED
Efektywne rozprawienie się z chorymi migdałkami jest nieodzowne nie wyłącznie ze względu na komfort życia, ale także możliwe poważne powikłania w narządach odległych, na przykład w sercu. Na skutek istnieniu pierścienia chłonnego Waldeyera w położeniu, gdzie krzyżują się drogi oddechowa a także pokarmowa, nasz organizm otrzymuje dodatkową ochronę przeciwko mikroorganizmom. Migdałki, to nie tylko strażnicy, ale też „inteligentne” twory, które dzięki temu, iż są ukształtowane z tkanki limfatycznej (która odpowiada między innymi za obronę odpornościową ciała), potrafią identyfikować zagrożenie (antygeny mikroorganizmów jak też wirusów). Następnie, w odpowiedzi na zagrożenie tworzą się przeciwciała, jakie jak zamek do klucza konweniują do antygenów, opłaszczają je i takim sposobem nasz układ sobie z nimi radzi (poradnia otolaryngologiczna - PCO). Co więcej, tworzone są komórki pamięci immunologicznej, jakie jeśli następnym razem napadnie nas ten sam drobnoustrój szybciej wyeliminują niebezpieczne bakterie. Zjawiska te mają wyjątkowe przesłanie w pierwszych latach życia, kiedy nasz system immunologiczny rozwija się, a „szkoła” dla komórek immunologicznych, to znaczy grasica, na pełnych obrotach. W wieku nastoletnim migdałki ulegają stopniowej inwolucji, innymi słowy zanikaniu. Migdałek trzeci na ogół zanika całkowicie, więc faktycznie problemy z nim mają jedynie dzieci jak też młodzież (doświadczony chirurg ogólny w Poznaniu). To wtenczas ich tyczy się chirurg ogólny Poznań.


firma
Author: MBWA PR
Source: http://www.flickr.com


U dorosłych z kolei kłopoty mogą być połączone przede wszystkim z migdałkami podniebiennymi, tymi jakie widzimy w tyle gardła za podniebiennymi łukami.


W skutek wracających zapaleń, chore migdałki u dorosłych przestają pełnić swą rolę obronną, co więcej z czasem same mogą stać się źródłem skażenia jak też powtarzających się schorzeń gardła, a wręcz powikłań ze strony innych narządów, tj. stawy, nerki albo serce. Poradnia otolaryngologiczna Poznań jest to miejsce do jakiego powinieneś się udać, o ile nagminnie chorujesz na anginę.