Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/jackpinespinnersandweavers.org/includes/menu.inc).

Olej budwigowy idealny na każdą porę

Artykuły - strona główna

Kwiat słonecznika i olej
Author: www.tOrange.biz Valdemar Fishmen
Source: http://www.flickr.com
Słowo „dieta” większej części populacji kojarzy się zawsze z otyłością i próbą zrzucenia nadprogramowych kilogramów. Tak naprawdę słowo to obejmuje nie tylko diety o charakterze odchudzającym. Istnieje przykładowo bardzo wiele diet, które stosuje się w przypadku rozmaitych chorób. Błonnik i węglowodany złożone także powinny zawierać się w produktach. Podstawią tej i innych diet jest w pierwszej kolejności zmiana niezdrowych nawyków żywieniowych, a więc przede wszystkim zrezygnowanie z przetworzonych produktów.

zdrowa żywność
Author: cumi&ciki
Source: http://www.flickr.com
Ustala się w takich przypadkach specjalny jadłospis, dzięki któremu osoba chora może szybciej wyzdrowieć i odzyskać kondycję. Przy takich dietach zdrowotnych często polecane jest spożywanie elementów o zwiększonej zawartości składników odżywczych, takich jak na przykład kwasy omega-3. W razie poważniej choroby tego typu sposób odżywiania nadzorowany jest przez lekarza. Diety dla osób zdrowych mogą być planowane samodzielnie w oparciu o różnorodne źródła informacji. Korzystnym rozwiązaniem może być też udanie się po pomoc do wykwalifikowanego dietetyka.

Zgodnie z radami samej doktor, oleje tego typu charakteryzują się leczniczymi właściwościami. Trzeba je trzymać w temperaturze do 10°C, ponieważ jedynie w takich warunkach zachowują pełną wartościowość. Jest to bardzo ważne w przypadku olejów oryginalnych, ponieważ podrabiane robione są z nasion genetycznie modyfikowanych. Tak zwany olej budwigowy, którego nazwa pochodzi od nazwiska autorki tej diety, jest przygotowany w specjalnym termicznym opakowaniu. Niezwykle dobrze sprawdza się w przypadku tej cenionej diety właśnie olej lniany.

Jest to bardzo lekka wersja tłuszczów i może stanowić alternatywę dla każdego innego oleju. Wytłacza się go z wysokolinolenowych odmian lnu, które to pochodzą z certyfikowanych i ekologicznych upraw. Ważne jest to, że były wyhodowane naturalnie, co znacząco wpływa na właściwości oleju lnianego. Zawiera tez omega-3, które są prozdrowotne. Kolejną dietą, którą zalicza się do naturalnych, jest dieta opatentowana przez niemiecką uczoną Johannę Budwig.

Najważniejszym elementem tej diety jest olej lniany budwigowy, który należy przyswajać w sporych ilościach. Olej ten musi być tłoczony na zimno, gdyż wyłącznie wówczas posiada lecznicze właściwości. Najkorzystniej jest spożywać go w postaci pasty, czyli zmieszać go ze zmiksowanym chudym twarogiem. Wówczas najłatwiej i najszybciej ulega wchłonięciu. Poza tym bardzo istotne jest, by ograniczyć spożywanie odmiennych tłuszczów niż ten zawierający się w oleju. Dieta dr Budwig jest wykorzystywana zarówno przez ludzi zdrowych, jak i chorych. Udowodniono jej pozytywne działanie w przypadku dużej liczby różnorodnych chorób, stosowana jest przykładowo wspomagająco przy nowotworach.