Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/jackpinespinnersandweavers.org/includes/menu.inc).

Najlepszy napój z pokrzywy - zobacz również inne zdrowe soki!

Artykuły - strona główna

Pokrzywa to nie tylko chwast. Od wieków używana jest z czcią ze względu na przymioty lecznicze i walory odżywcze. Sok z pokrzywy zawiera dużo wartościowych witamin, mikroelementów i soli mineralnych pomocnych w wielu chorobach. Od dawna stosowana jest w medycynie ludowej.


sprawdź tutaj
Author: stanze
Source: http://www.flickr.com
Dawniej na wiosnę z pokrzywy przygotowywano zupę. Obecnie gospodynie dołączają do karmy dla zwierzaków jej posiekane drobno listowie. Medycyna ludowa zaleca, żeby przy wiosennym wyczerpaniu pić co dzień na wzmocnienie organizmu sok ze niedawno zebranych pokrzyw.

Sok z pokrzywy to prawdziwa kopalnia aktywnych związków koniecznych do harmonijnego działania naszego organizmu (dowiedz się szczegółów - ). Profesjonaliści interesujący się ziołolecznictwem uważają ją wręcz za naturalny antybiotyk. Jest to jeden z najbardziej cennych substancji aplikowanych w fitoterapii. Mieści liczne kwasy organiczne, witaminy C, K, B2, flawonoidy, olejki eteryczne, sole mineralne, garbniki pożyteczne w terapii dziesiątek chorób.

Systematyczne picie soku z pokrzywy zdecydowanie zwiększa wydalanie z moczem chlorków, mocznika i różnych szkodliwych plonów przemiany materii. Z owego powodu pokrzywa uchodzi za lek - zapraszamy serdecznie - dezynfekujący krew. Działa także przeciwkrwotocznie, obniża ciśnienie krwi. Dzięki zawartości witamin i soli mineralnych, jest w stanie uzupełnić występujące w czasie wiosennym niewielkie deficyty owych czynników. Poleca się sok z pokrzywy w sytuacji leczenia uszkodzeń miąższu wątroby, kamicy moczanowej, a również w zapobieganiu drobnym krwawieniom z naczyń włosowatych w przewodzie pokarmowym, przy niskim stanie hemoglobiny i brakach czerwonych ciałek krwi.


Sok z pokrzywy
Source: http://www.flickr.com
Kwas pantotenowy, jakiego obfite wielkości zawarte są w pokrzywie sprawia, że sok z niej ujawnia cechy przeciwzapalne, przyspieszające regenerację tkanek. W medycynie ludowej użytkowany jest do kuracji poparzeń, wrzodów nóg, ropnych schorzeń cery, w terapiach powiązanych z wypadaniem włosów, jako środek przeciwbiegunkowy, wiatropędny, a także lek - dodatkowe info - wykrztuśny (źródło). Sok z pokrzywy jest łatwo przyswajalny, popija się go po rozcieńczeniu w ciepłej wodzie.