Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/jackpinespinnersandweavers.org/includes/menu.inc).

Jakie pojęcia powinny być znane komuś, kto prowadzi swoją firmę? Co trzeba wiedzieć?

Artykuły - strona główna

Mając własną firmę i zatrudniając pracowników należy podchodzić z uwagą do pewnych spraw. Tym bardziej kiedy chodzi o księgowość, to trzeba zapamiętać, iż lepiej oddać ją w ręce fachowców, którzy zatroszczą się o jej właściwe prowadzenie, lecz również o różne dodatkowe rzeczy, które z obsługą zatrudnionych się wiążą.


O czym trzeba pamiętać?


konstrukcja
Author: Normstahl
Source: Normstahl


Pomimo tego, iż możemy się nie znać na wielu rzeczach dobrze, to jednak dobrze jest choć postarać się pojąć niektóre kwestie. Istnieją tego typu pojęcia, jakie warto znać.

Zaciekawił Cię prezentowany tekst? Jeśli tak, to bez wahania sprawdź także ten odnośnik. Inne tego typu wiadomości znajdziesz również tu (http://warynski.pl/blog/umowa-rezerwacyjna-mieszkania-czy-mozna-ja-rozwiazac-bez-konsekwencji/).

Jednym z tego typu pojęć może być mała księgowość (czytaj dalej na tej stronie). Co to takiego? Jest to tak zwana uproszczona uproszczona forma księgowości, jaką mogą zajmować się właściciele małych biznesów. Istotna jest tu księga z przychodami i rozchodami, a nie długie księgi rachunkowe. Wiele ludzi korzysta w tym wypadku z różnego rodzaju programów komputerowych, jakie mogą ułatwić prowadzenie takiej okrojonej księgowości.


budowa tarasu
Author: Zehnder
Source: Zehnder
Koleją rzeczą jest podatek od towarów i usług (użyteczna strona), czyli popularny VAT. Tym podatkiem (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czy-wiesz-ile-wynosi-calkowity-koszt-zatrudnienia-pracownika) obejmuje się każde z usług, lecz też towary włączone do obrotu. Dlatego, że jest pobierany na każdym z poszczególnych etapów, to konieczne jest odliczanie tego typu podatków we wcześniejszych momentach obrotu rzeczami. Tak, aby podatek nie nakładał się na siebie.


Gdy natomiast zatrudniamy pracownika, to trzeba poznać określenie świadectwo pracy (pełen raport).


To taki dokument, jaki pracodawca będzie musiał wydać pracownikowi, kiedy ten skończy z nim współpracę. Znajdują się w nim detale na temat dopełnionego zatrudnienia, przykładowo okres pracy, jej charakter, lub też informacje odnośnie komorniczego przejęcia wypłaty.