Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/jackpinespinnersandweavers.org/includes/menu.inc).

Autyzm a Zespół Aspergera to inne zaburzenia. Te dwa zaburzenia się różnią, chociaż wiele osób o tym nie wie

Artykuły - strona główna

Jak w każdym czasie, tak i aktualnie przychodzą na świat dzieci z autyzmem lub Zespołem Aspergera. W Polsce jedni, jak i drudzy określani są tak samo, chociaż obie przypadłości mocno się od siebie różnią. Niestety, niska świadomość i brak wiedzy na ten temat są na niezbyt wysokim poziomie, a wszystko to przez brak zrozumienia czy pragnienia poznania świata tak funkcjonujących dzieci. W tym artykule spróbujemy trochę zbliżyć tą tematykę, odpowiedzieć na pytanie czym są te dwa schorzenia?
Dziecko i rodzic, chłopiec
Author: Monthly_M
Source: Fotolia
Zespół Aspergera, podobnie, jak i autyzm to zaburzenie rozwojowe, jakie ma podłoże neurologiczne. Niestety, jego przyczyny nie zostały poznane. Niezbyt dobrą wiadomością jest także to, iż jest to schorzenie, którego nie jesteśmy w stanie wyleczyć, jest więc dla osoby chorej czymś powszechnym od urodzenia aż do śmierci. Zespół Aspergera raczej jest zdiagnozowany dopiero w tym momencie, gdy dziecko idzie do szkoły. Ciężko zaś o bardziej wczesną diagnozę, ponieważ objawy są niemal identyczne jak w autyzmie.Najbardziej istotna różnica między Zespołem Aspergera a autyzmem jest taka, że dzieci z pierwszą przypadłością potrafią rozwijać się intelektualnie. Jednocześnie, nie każda osoba ze zdiagnozowanym Zespołem Aspergera potrzebuje interwencji farmakologicznej. Jednakże, lekarz może zdecydować inaczej, w takim przypadku leczenie najczęściej zaczyna się w wieku dorastania, a człowiek z tym zaburzeniem przyjmuje leki na depresję przez cały okres życia. Autyzm zaś to całościowe zaburzenia (zobacz również konsultacje u seksuologa warszawa) rozwoju, najczęściej jest zauważany w ciągu pierwszych trzech lat życia. Dzieci autystyczne zamykają się w świecie własnych przeżyć, uciekają od rzeczywistości (zobacz też : dzieci autystyczne - zabawy) . Choć objawy wskazują czasami na schizofrenię, to jest to mylna obserwacja.


Autyzm, jako nazwa tych zaburzeń, to dosyć nowe podejście, bo jeszcze do połowy dwudziestego wieku nie umiano precyzyjnie zdefiniować tej przypadłości, więc wykorzystywano wcześniejsze, niezbyt oddające istotę rzeczy kryteria diagnostyczne. Tak samo jak Zespołu Aspergera również autyzmu nie można wyleczyć. Najkorzystniejsze wyniki zapewnia natomiast odpowiednia edukacja oraz terapia behawioralna. Rodzice dzieci cierpiących na autyzm są w stanie również zdobyć pomoc w różnorodnych ośrodkach, fundacjach i stowarzyszeniach. To umożliwia przejść ten ciężki czas odczuć wsparcie, zapewnia również poznanie innych rodziców z dziećmi cierpiącymi na na autyzm.