Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/jackpinespinnersandweavers.org/includes/menu.inc).

Jak przyjąć do pracy pracownika z Ukrainy? Krok po kroku

Artykuły - strona główna

Liczba Ukraińców zatrudnionych w naszym kraju bez ustanku rośnie. Są konieczni naszej gospodarce oraz lubiani między innymi za staranność.


rzut - firma
Author: Gobierno de Chile
Source: http://www.flickr.com


Z ich zatrudnieniem łączy się parę ponadplanowych obowiązków.
Mieszkańcy Ukrainy pragnący pracować w Polsce należą do grupy obcokrajowców zza wschodniej granicy, jacy podlegają troszeczkę łatwiejszym procedurom legalizacji pracy w Polsce. Do tego samego grona przynależą też pracownicy z Rosji, Armenii i Gruzji. Ażeby legalnie przyjąć do pracy pracobiorcę z Ukrainy trzeba złożyć w odpowiednim dla siedziby firmy PUP zaświadczenie o nazwie: deklaracja o zamiarze polecenia wykonywania pracy cudzoziemcowi. Kiedy PUP zarejestruje daną deklarację, wtenczas chlebodawca może je zabrać i od tej chwili legalnie zatrudnić pracobiorcę z Ukrainy. Nie jest przy tym nieodzowny tak zwany test rynku pracy. Rejestracja deklaracji zajmuje urzędom niekiedy jeden dzień, niekiedy dużo dłużej. Na bazie takiego poświadczenia pracownicy z Ukrainy zdołają ubiegać się o wizę roboczą. Dogłębne informacje na temat wiz dla Ukraińców znajdują się na stronie ambasady polskiej w Kijowie. Obcokrajowca możesz w naszej ojczyźnie przyjąć do pracy wyłącznie na podstawie umowy pisemnej, szczególnie umowy o pracę lub w oparciu o umowę cywilnoprawną.


Pracownika obcokrajowca zatrudnionego na umowę o pracę trzeba normalnie, jednakowo jak naszego pracownika, zameldować w ciągu siedmiu dni do ubezpieczenia ZUS ZUA, z tym wyjątkiem, że w miejsce numeru PESEL powinno się wbić numer paszportu.

Jeśli jesteś zdania, że opisywany tekst jest interesujący, koniecznie przeczytaj ponadto szczegóły w tekście, wtedy z pewnością zapamiętasz więcej detali.

Mieszkańca Ukrainy należy dodatkowo zameldować w miejscu pobytu wedle typowej procedury.