Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/jackpinespinnersandweavers.org/includes/menu.inc).

Jak przyjąć do pracy pracownika z Ukrainy? Krok po kroku

Artykuły - strona główna

Liczba Ukraińców zatrudnionych w naszym kraju bez ustanku rośnie. Są konieczni naszej gospodarce oraz lubiani między innymi za staranność.
rzut - firma
Author: Gobierno de Chile
Source: http://www.flickr.com


Z ich zatrudnieniem łączy się parę ponadplanowych obowiązków.


Mieszkańcy Ukrainy pragnący pracować w Polsce należą do grupy obcokrajowców zza wschodniej granicy, jacy podlegają troszeczkę łatwiejszym procedurom legalizacji pracy w Polsce. Do tego samego grona przynależą też pracownicy z Rosji, Armenii i Gruzji. Ażeby legalnie przyjąć do pracy pracobiorcę z Ukrainy trzeba złożyć w odpowiednim dla siedziby firmy PUP zaświadczenie o nazwie: deklaracja o zamiarze polecenia wykonywania pracy cudzoziemcowi. Kiedy PUP zarejestruje daną deklarację, wtenczas chlebodawca może je zabrać i od tej chwili legalnie zatrudnić pracobiorcę z Ukrainy. Nie jest przy tym nieodzowny tak zwany test rynku pracy. Rejestracja deklaracji zajmuje urzędom niekiedy jeden dzień, niekiedy dużo dłużej.

Chcesz pogłębić swą wiedzę na ten temat? Zapraszamy Cię więc po inne wątki tutaj - kliknij w link i przejdź do nowej witryny pełnej zajmujących wątków.

Na bazie takiego poświadczenia pracownicy z Ukrainy zdołają ubiegać się o wizę roboczą. Dogłębne informacje na temat wiz dla Ukraińców znajdują się na stronie ambasady polskiej w Kijowie. Obcokrajowca możesz w naszej ojczyźnie przyjąć do pracy wyłącznie na podstawie umowy pisemnej, szczególnie umowy o pracę lub w oparciu o umowę cywilnoprawną.
Pracownika obcokrajowca zatrudnionego na umowę o pracę trzeba normalnie, jednakowo jak naszego pracownika, zameldować w ciągu siedmiu dni do ubezpieczenia ZUS ZUA, z tym wyjątkiem, że w miejsce numeru PESEL powinno się wbić numer paszportu.

Jeśli jesteś zdania, że opisywany tekst jest interesujący, koniecznie przeczytaj ponadto szczegóły w tekście, wtedy z pewnością zapamiętasz więcej detali.

Mieszkańca Ukrainy należy dodatkowo zameldować w miejscu pobytu wedle typowej procedury.