Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/jackpinespinnersandweavers.org/includes/menu.inc).

Czym są soczewki i do czego służą? Jakie dobierać, by były jak najlepiej dopasowane?

Artykuły - strona główna

Soczewki kontaktowe na pewno są bardzo pomocne w życiu. Ułatwiają bezproblemowe uprawianie sportów, nie musimy się obawiać, iż zaparują jak w przypadku okularów, nie spadną nam też z nosa. Jak jednak dobrać soczewki kontaktowe, jak o nie dbać?


Soczewki kontaktowe to głównie wygoda, dzięki nim więc można normalnie uprawiać sport jak również nie martwić się o spadające okulary. Do tego, soczewki (http://optyk.wroc.pl/soczewki-kontaktowe/) kontaktowe dają nieograniczone pole widzenia, bez zniekształcania. Nie musimy zwracać uwagi na warunki atmosferyczne, soczewki (www.rajsoczewek.pl/acuvue) kontaktowe, o czym już byłą mowa we wstępie, nie będą parować. Niezbędny jest tu również aspekt estetyczny, bo bez okularów sporo osób prezentuje się znacznie lepiej. Soczewki kontaktowe pozwalają również nosić modne okulary przeciwsłoneczne, zawsze jednak warto mieć w zapasie zwykłe okulary.
soczewka
Author: Fiona Henderson
Source: http://www.flickr.com


Soczewki kontaktowe skutecznie korygują krótko- jak i dalekowzroczność, ale i starczowzroczność tak samo jak astygmatyzm. Soczewki systematycznej wymiany, przykładowo soczewki jednodniowe czy miesięczne dostać możemy w mocy od plus sześciu do minus dwunastu, zaś roczne zamawia się indywidualnie oraz wynoszą od plus trzydziestu do minus trzydziestu. Dobieraniem soczewek zajmują się okuliści, ale i optometryści Soczewki miękkie co całkiem popularny typ, robi się je z polimeru, jaki zwany jest hydrożelem lub silikonowym hydrożelem. Taka substancja w stanie suchym posiada cechy twardego tworzywa organicznego, zaś po uwodnieniu jest zmiękczony oraz elastyczny. Od stopnia uwodnienia i przepuszczalności powietrza zależy typ soczewek - dbaj o swój wzrok z Lens-Sop. Stopień takiego uwodnienia w soczewkach miękkich waha się pomiędzy 30 a 75 procent. W soczewkach takich woda jest odpowiedzialna za ilość przepuszczanego tlenu.


Istnieją soczewki kontaktowe miękkie powodujące korektę wady, lecz również lecznicze, czyli używane jak opatrunek i kosmetyczne - powodujące zmianę koloru oraz wyglądu tęczówki. Można je również podzielić jeśli chodzi o tryb noszenia (Szkła jednodniowe na dziś: Proclear 1-Day 30 szt. czy owy produkt), czyli w systemie dziennym, zdejmowane są przez noc, w systemie elastycznym, od czasu do czasu można w nich spać, jak również do ciągłego noszenia, jakie nie zdejmujemy przez jakiś czas, na przykład przez trzydzieści dni. Soczewki twarde robi się z tworzywa organicznego o dość wysokiej tlenoprzepuszczalności. Są one bardziej trwałe oraz mają mniejszą średnicę aniżeli soczewki miękkie. Mają one też wady, na przykład oczy się do nich jakiś czas będą przyzwyczajać.